Kategórie
Blog

6 tipov pre profesionálne vyzerajúce videá

Jednou z možností, ako odpovedať novinárom na výzvu, je príprava domácej videonahrávky. Ak ešte nemáte s touto formou odpovede skúsenosti, nevadí. Pomôžeme vám s prípravou profesionálne vyzerajúceho videa.

  1. Naplánujte si svoju odpoveď

Kľúčovým a rozhodujúcim faktorom pre publikovanie nahrávky v médiách je jej obsah. Dobre si premyslite, čo chcete povedať. Buďte konzistentný, stručný a choďte priamo k jadru veci. Odpovedajte presne na to, na čo sa novinár pýta. Pridajte vlastnú skúsenosť, zážitok alebo váš pohľad na problematiku. Nezabúdajte na emóciu, ktorá má veľký podiel na tom, či sa pre vás redaktor rozhodne.

  1. Vyberte vhodné pozadie

Pozadie vo videu by nemalo byť len nevyhnutným doplnkom. Pomôže vám rozpovedať váš príbeh, budovať značku alebo sa stať jednoducho uveriteľnejším. 

Zvoľte si ho v závislosti od toho, komu a čo chcete povedať. Ak rozprávate o svojej práci, pokojne pripravte video spoza vášho pracovného stola. Ak o svojom živote a skúsenostiach, využite priestor obývacej izby. Vyhnite sa však umelo pripraveným stenám, závesom, reklamným pútačom a ďalším nasilu vytvoreným pozadiam. Vyberajte tak, aby aj farby lichotili záberu, neboli rušivé a neodvádzali pozornosť.

  1. Skutočne nepotrebujete kameru s rozlíšením 4K

Nestresujte sa s výberom nahrávacieho zariadenia. Skutočne nepotrebujete dokúpiť profesionálne zariadenie, keďže aj dnešné telefóny nahrávajú videá v dostatočne veľkom rozlíšení, ktoré je vhodné na publikovanie. Využite smartfón, ktorý máte po ruke. Skontrolujte jeho nastavenia a vyberte si najkvalitnejšiu možnosť. 

Videli ste toto video? Pri jeho nahrávaní použili iPhone. Vyzerá to skvelo, však?

  1. Na výšku alebo na šírku?

Pri výstupoch do médií platí skoro vždy – na šírku. Ak si nie ste istý, overte si to u redaktora, ktorý nahrávku potrebuje. Môžete mu pripraviť aj textovú odpoveď, v ktorej uvediete, že ste ochotný pripraviť nahrávku a zároveň si vyžiadajte potrebné parametre.

  1. Kvalitný zvuk

Dbajte na to, aby ste pri nahrávaní neboli v rušivom prostredí, ktoré by znížilo kvalitu nahraného zvuku. Ak chcete použiť autentické ruchy, odporúčame potom aj malý externý mikrofón, ktorý jednoducho zapojíte do telefónu.

  1. Využite prirodzené svetlo

Pre kvalitu videonahrávky je dôležité osvetlenie. Nemáte k dispozícii externé doplnkové osvetlenie? Nevadí. Využite prirodzené svetlo. Ak nahrávate v exteriéri, vyčkajte na zlatú hodinku (hodinu po východe slnka alebo hodinu pred západom slnka), alebo na mierne oblačné počasie. Priame slnko vám urobí tiene na tvári a zároveň budete privierať oči. Ak budete nahrávať v interiéri, vyberte miestnosť, ktorá ma najviac prirodzeného svetla.

Zistite viac a vyskúšajte našu bezplatnú službu, ktorá spája novinárov s odborníkmi.

Som novinár

Hľadáte kvalitný zdroj pre svoj pripravovaný obsah?

BEZPLATNÁ * služba pre novinárov a bloggerov hľadajúcich kvalitný zdroj a citácie.

* navždy zadarmo

Som odborník

Hľadáte spôsob ako sa zviditeľniť v médiách?

BEZPLATNÁ * služba pre odborníkov a firmy, ktoré sa chcú zviditeľniť v médiách.

* navždy zadarmo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *