Kategórie
Blog Medializuj

Ako napísať dobrú tlačovú správu?

Tlačové správy sú základným nástrojom, prostredníctvom ktorého môžete informovať médiá o svojich projektoch, úspechoch či novinkách z podnikania. Ich hlavným cieľom je to, aby médiá správu prebrali a publikovali prostredníctvom svojich informačných kanálov.

Prečo písať tlačové správy?
Tlačové správy majú predovšetkým informatívnu funkciu. Ak médiá vašu správu preberú, máte veľkú šancú zasiahnúť svoje potenciálne publikum. Okrem toho, väčšina redakcií správy publikuje aj online, čo zvýši trafic na vaše stránky.

Ako napísať dobrú tlačovú správu?
Aj tu platí nepísané pravidlo obrátenej pyramídy. Najdôležitejšie a najpútavejšie informácie pridávajte na začiatok, menej podstatné na koniec.

TITULOK
Nepodceňujte výber titulku a venujte mu osobitnú pozornosť. Dokážete ním získať priazeň redaktora, ktorý tlačovú správu dostane a rozhodne o jej publikovaní. Má byť krátky, úderný a zaujímavý. Jeho dĺžka by nemala presiahnúť 60 znakov.

PEREX
Perex alebo „úvodný odstavec“ článku by mal dovysvetliť titulok. Podľa nášho pravidla obrátenej pyramídy, má obsahovať všetky dôležité informácie. Používajte krátke dynamické vety, spomeňte zaujímavé fakty, no hlavne sa vyvarujte klišé.

ŠTRUKTÚRA SPRÁVY
Nezabúdajte na to, že tlačová správa má svoje jasné pravidlá. Jej dĺžka síce nie je presne daná, no nemala by presiahnúť jednu normostranu. Po titulku musí nasledovať domicil – určuje dátum a miesto vydania tlačovej správy, perex a telo správy. Nezabudnite na medzititulky, ktorými rozčleníte text. Na záver pridajte informácie o vašej organizácii a kontakty, ktoré budú pripravené reagovať na doplnkové otázky médií.

PÁR NAŠICH TIPOV
Okrem obsahu a formy, nezabudnite ani na pravopis. Ak váhate, googlite alebo si dajte správu skontrolovať. Je to predsa len vaša vizitka. K tlačovej správe môžete pridať aj prílohy – fotografie, video, dokumenty. Ak rátate s publikovaním v printoch, posielajte fotografie v čo najvyššej kvalite.

Nazabúdajte, že redakcie nemusia publikovať tlačové správy v pôvodnom znení. Bežnou praxou sú úpravy titulku, časti textu, prípadne sa pracuje len s informáciou, ktorú ste médiam poskytli. Je to ich právo.

Pozrite si príklad tlačovej správy:

Ako vyzerajú publikované tlačové správy?

Zistite viac a vyskúšajte našu bezplatnú službu, ktorá spája novinárov s odborníkmi.

Som novinár

Hľadáte kvalitný zdroj pre svoj pripravovaný obsah?

BEZPLATNÁ * služba pre novinárov a bloggerov hľadajúcich kvalitný zdroj a citácie.

* navždy zadarmo

Som odborník

Hľadáte spôsob ako sa zviditeľniť v médiách?

BEZPLATNÁ * služba pre odborníkov a firmy, ktoré sa chcú zviditeľniť v médiách.

* navždy zadarmo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *