Kategórie
Blog Medializuj

Ako pripraviť kvalitnú audio odpoveď pre novinára

Jednou z foriem, akými môžete odpovedať na výzvu od novinára, je zaslanie vlastnej audio odpovede. Takáto forma je pre respondenta niekedy jednoduchšia a efektívnejšia ako písomná. Nestačí si však len sadnúť a zapnúť nahrávanie na vašom mobile či diktafóne. Audio odpoveď si vyžaduje prípravu nielen odpovedí, ale aj techniky.

Aké zariadenie použiť? 
Na kvalitnú audio odpoveď vám celkom postačí váš smartfón. Väčšina bežne používaných zariadení má nainštalovanú aplikáciu, ktorá zaznamenáva zvuk. Okrem smartfónu však môžete použiť aj notebook s vhodnou aplikáciou. Pri MacBookoch použie napríklad QuickTime Player a pri Windowse vám poslúži Diktafón, ktorý je súčasťou systému. Stačí povoliť zariadeniu prístup k mikrofónu, zapnúť play a môžete začať. Nezabudnite si svoju nahratú odpoveď uložiť.

Vyhnite sa ruchom 
Na nepríjemné zvuky z nahrávky sú citliví nielen novinári, ale aj samotní poslucháči. Samozrejme, zvuk sirény okoloidúcej sanitky nedokážete ovplyvniť. Dokážete však ovplyvniť to, aby ste neklopkali nohou, ceruzkou, nežuli žuvačku či hrali sa s obalom od cukríka.

Aby vás bolo dobre počuť 
Rozprávajte nahlas a správne artiklujte. Ak máte možnosť, použite externý mikrofón. Odporúčame mikrofón typu Lavalier. Pri jeho výbere dbajte na to, aby bol konektor kompatibilný s vaším zariadením.

Stručne, jasne, výstižne s hlavnou myšlienkou
Pri nahrávkach je dôležité pamätať na to, že odpovedáte na konkrétne otázky. Odpovede si preto dopredu premyslite a pripravte. Majte na zreteli odbornosť, vyzdvihnite fakty, ktoré sú pre novinára dôležité. Odpovedajte pomaly a nahlas čím predídete komunikačnému šumu.

Ako poslať nahrávku? 
Odpoveď najrýchlejšie a najjednoduchšie pošlete prostredníctvom emailu. Ak je nahrávka príliš veľká a vaša emailová služba vám ju nedovolí nahrať, môžete skúsiť využiť rôzne externé formy zdieľania – Disk od spoločnosti Google, DropBox alebo môžete využiť službu WeTransfer, ktorá vás pomocou emailu upozorní na to, či si prijímateľ stiahol vami odoslané súbory.

Audio odpovede sa nemusíte báť. Tento spôsob odpovedania novinárovi na otázky je oveľa jednoduchší, než si myslíte. Okrem toho vám nahranie odpovedí výrazne ušetrí čas oproti tomu, keby ste mali na každú otázku odpovedať písomne. Vyskúšate to?

Zistite viac a vyskúšajte našu bezplatnú službu, ktorá spája novinárov s odborníkmi.

Som novinár

Hľadáte kvalitný zdroj pre svoj pripravovaný obsah?

BEZPLATNÁ * služba pre novinárov a bloggerov hľadajúcich kvalitný zdroj a citácie.

* navždy zadarmo

Som odborník

Hľadáte spôsob ako sa zviditeľniť v médiách?

BEZPLATNÁ * služba pre odborníkov a firmy, ktoré sa chcú zviditeľniť v médiách.

* navždy zadarmo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *