Kategórie
Rozhovory

Bronislava Švrčková: Klobúk dole pred novinármi, ktorí si uchránia svoj pohľad na svet a nezapredajú sa kvantite pred kvalitou

V súčasnosti sa stále viac otvárajú témy týkajúce sa duševného zdravia, o ktoré by sme sa mali starať rovnako, ako o to fyzické. PhDr. Bronislava Švrčková sa špecializuje na problematiku toxických vzťahov. Pomáha ľuďom poznávať seba, svoje vzorce, návyky a častokrát aj vzťahové zlozvyky.

Prečo ste sa rozhodli pre toto pracovné zameranie? Čo vás k tomu viedlo?

Vždy som bola bútľavou vŕbou a človekom, ktorý bol roky zavŕtaný v knihách a bažiaci po poznaní. Od ukončenia štúdia som prešlo rôznymi pracovnými pozíciami, viedla spoločnosti, organizácie, uzatvárala som obchody či nastavovala projekty. Práca s ľuďmi bola vždy mojím osudom. Keď som sa rozhodla vykročiť na cestu samostatného podnikania, vedela som, že chcem pomáhať. A tak sa aj stalo. Pomáhať sa snažím dodnes.

Ako vyzerá váš bežný pracovný deň?

Ráno vstávam skoro. Bez budíka medzi 6 – 7 hodinou. Vždy mám ráno svoju hodinku pokoja s kávou na gauči, častokrát sledujem východ slnka. Upratujem si myšlienky, vyhodnocujem, nastavujem sa na nový deň. Následne podľa toho, ako mám objednané konzultácie, idem do kancelárie alebo si sadnem ku knihe či článku, pozriem si video, alebo počúvam podcasty. Každý deň je iný. Snažím sa, aby som prinášala veľa zaujímavého obsahu pre ľudí, čo ma sledujú. Aspoň 2 – 3 x do týždňa si zacvičím jogu. Ak mi vyjde čas, tak aspoň pol hodinu denne si vyhradím na hru na violončelo, španielčinu, spev alebo akúkoľvek inú psychohygienu, ktorá mi pomáha “striasť” záťaž, ak bol deň príliš psychicky náročný. Večer sa opäť snažím stíšiť a mať pohodu, prípadne komunikovať s blízkymi. Myslím, že žijem veľmi jednoducho a intuitívne.

Aké máte plány do budúcnosti?

Plány sú určite veľkolepé, ale naučila som sa skôr hovoriť o tom, čo sa deje v súčasnosti. Asi, aby som to nezakrikla. Ale určite chcem produkovať viac písaného materiálu. Verím, že to vyjde na knihu, ktorá bude mojim klientkám a klientom pomáhať na ich ceste.

Je podľa vás dôležité neustále vzdelávanie a zvyšovanie odbornosti?

V mojej profesii sa nemáte šancu udržať na trhu, ak nepracujete na svojej odbornosti. Človek, ktorý pracuje na svojom osobnom raste už je sofistikovaný klient. Nestačí mu všeobecná informácia. Rýchlo spozná, ak vaše slová, činy, produkty nie sú autentické a prestane vám venovať svoju pozornosť. Rýchlo spozná, že dookola opakujete niečo, čo ste sa raz naučili. A začne sa nudiť. Takže vám nič iné neostáva, iba stále sledovať trendy, výskumy, knihy, informácie a hlavne z nich vytriediť to, čo bude skutočne užitočné a prínosné. Ak nemáte lásku ku knihám a informáciám, tak sa do tejto práce ani nepúšťajte. Je to neustále štúdium a spoznávanie sveta. 

PhDr. Bronislava Švrčková

Čo je pre vás témou roku 2020, s ktorou sa stretávate vo svojej praxi?

Témou roka 2020 bola jednoznačne otázka toho či je toto život, aký chcem žiť aj v budúcnosti. Tým, že nás koronakríza zatvorila doma a zobrala nám možnosť utekať k zábave, tak se začalo bilancovanie. A v ňom sa objavovali často otázky týkajúce sa zmyslu života, partnerstva, lásky aj budúcnosti. Tieto otázky sú ťažké. U niekoho môžu dokonca prerásť do depresivnych pocitov.

Aká je podľa vás úloha médií? Je podľa Vás dôležitá spolupráca novinárov a odborníkov?

Médiá ponúkajú obraz spoločnosti. Sú extrémne dôležité. Takisto potrebujú mať kvalitné zdroje odborníkov a ľudí, ktorí vedia o čom hovoria. V tejto rýchlej dobe, keď sme tlačení k výkonu, to vôbec nie je jednoduché. Klobúk dole pred novinármi, ktorí si uchránia svoj pohľad na svet a nezapredajú sa kvantite pred kvalitou. Ale rozumiem, že to majú náročné.

Prečo ste sa rozhodli pre používanie platformy Medializuj?

Platforma medializuj ma výborne a prehľadne rozdelené kategórie. Je nazavislá a má skvelú víziu. Keďže som pracovala v PR agentúre viem, aké dôležité je spájať médiá a správnych ľudí. Potom to krásne funguje.

Podarilo sa Vám už nadviazať spoluprácu s novinárom? Ako to prebiehalo?

Podarilo sa mi nadviazať spoluprácu s týždenníkom pre ženy. Ľudsky aj profesne sme si s redaktorkou okamžite “sadli” a bola z toho naozaj pekná spolupráca. Mala som z toho veľkú radosť a naďalej sledujem výzvy. Vyberám si tie, kde mam pocit, že môžem byťužitočná svojou odbornosťou.

Odporučili by ste Medializuj aj ďalším odborníkom?

Určite áno. Odporučila by som ju obom stranám. Novinárom aj expertom. Je krásne, že necítite žiadny tlak, máte možnosť si premyslieť odpoveď a zareagovať naozaj rýchlo. Kto sa chce ponoriť do sveta médií, tak toto je skvelá príležitosť.

Zistite viac a vyskúšajte našu bezplatnú službu, ktorá spája novinárov s odborníkmi.

Som novinár

Hľadáte kvalitný zdroj pre svoj pripravovaný obsah?

BEZPLATNÁ * služba pre novinárov a bloggerov hľadajúcich kvalitný zdroj a citácie.

* navždy zadarmo

Som odborník

Hľadáte spôsob ako sa zviditeľniť v médiách?

BEZPLATNÁ * služba pre odborníkov a firmy, ktoré sa chcú zviditeľniť v médiách.

* navždy zadarmo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *