Kategórie
Blog Rozhovory

Edita Fabian Hilgartová: Text je pre mňa najhmotnejším výsledkom práce médií

Edita Fabian Hilgartová sa žurnalistike venuje už od svojich študentských čias. Pracovala v lokálnom denníku, kde sa venovala spravodajským témam. Keďže ju však omnoho viac napĺňala publicistika presedlala do komunikačnej agentúry, kde pôsobí dodnes ako komunikačná špecialistka. Svojho vzťahu k textu sa však nevzdala a okrem agentúrnych textov pravidelne pripravuje témy pre IT lifestylový magazín Index Mag a príležitostné prispieva aj do ďalších médií.

  1. Prečo ste sa rozhodli pre žurnalistiku? Čo Vás k tomu viedlo?

Myslím, že za to môže moja záľuba v písaní, ešte keď som bola dieťa. Zároveň som mala vždy šťastie na skvelé učiteľky slovenčiny a literatúry, ktoré prehlbovali môj vzťah k jazyku a jeho využívaniu. Na vysokej škole som sa chvíľu pohrávala aj s orientáciou na televíznu tvorbu, no pre mňa osobne je stále najhmotnejším výsledkom práce médií text, aj keď sú dnes populárnejšie videá či podcasty.

  1. Ako vyzerá Váš bežný pracovný deň?

Snažím sa, aby aj na home office vyzeral, ako keby som chodila fyzicky preč z domu. Každé ráno skontrolujem sociálne siete, čo mi ušlo, komentáre či niečo podobné, na čo by bolo vhodné reagovať. Ak nájdem zaujímavú tému, nechám si ju otvorenú. Následne kontrolujem maily a pracujem na článkoch, ktoré mám rozpracované, aby som ich mohla naplánovať, prípadne ich zasielam na autorizáciu. V súčasnosti ma pracovne čaká viacero biznisových rozhovorov, na ktoré sa pripravujem individuálne – preštudovaním dostupných informácií o spoločnosti, predstaviteľoch, je to také pracovné stalkovanie. 🙂 Musím sa však ale priznať, že na home office pociťujem trochu problém s kreativitou a najmä s pracovnou výdržou – dávam si častejšie menšie pauzy, pretože mozog sa žmýka trochu ťažšie. Zatiaľ sa mi osvedčujú popoludňajšie behy na odreagovanie sa a načerpanie nových síl.

Edita Fabian Hilgartová
  1. Aká je podľa Vás úloha médií? Je podľa Vás dôležitá spolupráca novinárov a odborníkov?

Médiá majú nevďačnú úlohu „strážnych psov”, a to nielen voči politikom a vláde, ale aj voči udalostiam v spoločnosti. Mali by otvárať otázky, ktoré môžu spoločnosť posunúť a, samozrejme, mali by informovať. Či už formou správ, alebo aj formou rozhovorov. Pri týchto úlohách médií majú odborníci nezastupiteľnú úlohu pomôcť a potvrdiť/vyvrátiť fakty. V neposlednom rade, aby sa nezabudlo, sa čoraz viac šíri aj úloha médií ukazovať na to pozitívne, čo sa deje. 

  1. Ako vo svojej praxi bojujete proti dezinformáciám a hoaxom?

V magazíne sme na túto tému pripravili viacero článkov, v začiatkoch pandémie sme vyzdvihli všetky webové stránky, ktoré prinášajú overené a pravdivé informácie. Každú informáciu, s ktorou pracujeme, sa snažíme overiť aspoň o 2 rôznych zdrojov. 

  1. Aké máte plány na rok 2021?

Reagovať na to, čo prinesie pandémia? 🙂 Čo sa týka nášho magazínu, pracujeme naďalej rovnako, dokonca možno o čosi viac. Čitatelia sú online, vieme sa k nim ľahšie dostať. Oproti informáciám o korone sa im snažíme dodať témy nášho zamerania a trochu oddychu či zábavy. Ja som však optimista a verím, že čoskoro bude dobre. Nesmelo pokukujem po letenkách do zahraničia a so skríženými prstami verím, že sa cez leto zregenerujem aj na hudobných festivaloch. A popritom chcem posúvať svoje bežecké hranice a otestovať svoje schopnosti na dlhších trailových trasách. 

Zistite viac a vyskúšajte našu bezplatnú službu, ktorá spája novinárov s odborníkmi.

Som novinár

Hľadáte kvalitný zdroj pre svoj pripravovaný obsah?

BEZPLATNÁ * služba pre novinárov a bloggerov hľadajúcich kvalitný zdroj a citácie.

* navždy zadarmo

Som odborník

Hľadáte spôsob ako sa zviditeľniť v médiách?

BEZPLATNÁ * služba pre odborníkov a firmy, ktoré sa chcú zviditeľniť v médiách.

* navždy zadarmo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *