Kategórie
Blog Rozhovory

Jana Beerová, CEO: Natívna reklama je skvelým spôsobom, ako priniesť pridanú hodnotu do prezentácie spoločnosti, služby, výrobku či osobnosti

K médiám má blízko už viac ako 20 rokov. Začínala ako študentka v Košickom večerníku a postupne si vyskúšala rôzne formy žurnalistiky. Spoluzaložila PR agentúru, minulý rok sa stala CEO Medializuj a Publito.

Jana Beerová, CEO Medializuj / Publito

Aké boli tvoje začiatky v médiách?
Na svoje začiatky spomínam s veľkou láskou a pokorou – ako som ráno pred vyučovaním nosila do redakcie články na diskete, chodila vyvolávať fotografie, robila ankety v uliciach Košíc a oslovovala rôznych odborníkov, aby mali všetky výstupy hodnotu. Bolo to krásne obdobie. Neskôr som pôsobila vo viacerých online médiách, kde som si musela zvyknúť na to, že na rozdiel od printu sa dá na internete komentovať a tie komentáre nie sú vždy príjemné. Písala som spravodajstvo aj publicistiku, témy ako je kultúra a vzdelávanie, ale aj technológie a istý čas som dokonca mala na starosti rubriku o autách. Od vysokej školy sa už moja cesta uberala smerom k PR. Pracovala som ako PR redaktorka v regionálnom týždenníku, robila som aj „obchoďáčku“ a naplno získavala skúsenosti v občianskom združení. Chvíľku som pôsobila aj v bratislavskej PR agentúre, no rozhodla som sa ísť vlastnou cestou a skúšať vlastné projekty.

Podnikáš dlhé roky v oblasti marketingu a PR. V čom je pre teba svet startupov iný ako podnikanie?
Dlhé roky som si hovorila, že by som v startupovom svete nevedela fungovať. Bol to pre mňa svet, v ktorom som často vídala málo reálnych výsledkov. Z podnikania som bola zvyknutá na to, že ak do niečoho vložíme nápad, energiu a malé, alebo aj žiadne financie, môžu sa podariť úžasné veci, ktoré nás tešia a „zarábajú“. V doterajšom podnikaní sme nikdy nemali žiadnu investíciu ani pôžičku, všetko sme si odmakali. V „klasickom“ podnikaní môžem navyše urobiť veľmi rýchlo menšie aj väčšie rozhodnutie, spustiť nový projekt či zmeniť smerovanie už existujúceho. Založenia startupu som sa preto trošku obávala.

Prečo?
Neznamenal pre mňa slobodu, ktorú opisujú ľudia, ktorí zanechali svoje zamestnanie, aby sa naplno zahryzli do svojho nápadu, ale zladenie podnikania a doterajších projektov a aktivít s novým projektom, ktorému som sa chcela venovať a videla som v ňom veľký potenciál. Vďaka šikovným kolegyniam a kolegom, ktorí nás povzbudzovali a pomáhali nám v rozbehu, by to nebolo možné. Dnes vidím, že môže byť príchod investora veľkým prínosom a môže pomôcť v rýchlejšom rozvoji. Vďaka investorovi získavame množstvo nápadov a spätnej väzby od skúsených ľudí a mohli sme sa rýchlejšie rozbehnúť na viacerých trhoch. Naše predchádzajúce skúsenosti nás však, myslím, rozumne „držia na uzde“, pracujeme na plné obrátky a snažíme sa zostať nohami na zemi. 

Prečo si sa rozhodla práve pre natívnu reklamu?
Natívna reklama je skvelým spôsobom, ako priniesť pridanú hodnotu do prezentácie spoločnosti, služby, výrobku či osobnosti. Inzerent si vďaka mediálnemu výstupu zlepšuje svoju reputáciu a rozširuje povedomie verejnosti, médium má možnosť vydať hodnotný článok, ktorý nepôsobí ako reklama a pritom prináša do redakcie príjem, vďaka ktorému môže fungovať. A v neposlednom rade čitateľ získava užitočné či zaujímavé informácie, ktoré sú pre neho prínosom.  

Na trh prichádza Medializuj / Publito s novými službami. Aký bude ich prínos?
Medializuj doposiaľ prepájalo novinárov s odborníkmi, aktuálne už prepája aj vydavateľov s inzerentmi. Ide o prirodzený vývoj, s ktorým sme počítali od začiatku. Natívna reklama je niečo, čo tu podľa mňa bolo v podstate vždy. V súčasnom období sa však o nej aj v dôsledku adblockerov, cookies a únavy prijímateľov obsahu z neustáleho pôsobenia reklám, hovorí stále viac. Prichádza tak potreba prinášať obsah, ktorý bude mať zmysel a pridanú hodnotu. Čitatelia, poslucháči či diváci ho budú sledovať so záujmom. A zároveň je tu potreba nejakým spôsobom vynahradiť výpadky spôsobené poklesom príjmu z bannerovej reklamy. Vďaka Medializuj môžu inzerenti získať publikovanie obsahu na mieru, ktorý je vytvorený v redakcii, autentický, pripravený pre cieľovú skupinu média v jazyku, ktorému rozumie a ktorý ho baví. 

Ako to bude vyzerať v praxi?
Funguje to jednoducho. Inzerent vytvorí dopyt, v ktorom popíše svoju službu alebo produkt, svoje ciele, ktoré očakáva od publikovania či médiá, ktoré by rád oslovil. Vytvorením dopytu ho naviguje intuitívny formulár. Následne mu prichádzajú nezáväzné ponuky, z ktorých si vyberie tie, ktoré mu vyhovujú a začína sa komunikácia s daným médiom a príprava obsahu. 

Na čo si v projekte najviac hrdá?
Na ľudí v tíme, ktorí prinášajú do projektu svoje nápady, skúsenosti a kopec energie. Aj keď sme sa zatiaľ vzhľadom na medzinárodné zloženie nášho tímu nestretli naživo a máme stretnutia iba online, spoločne vymýšľame, plánujeme, diskutujeme a posúvame sa vpred. Teším sa, že našu platformu používa stále viac novinárov a odborníkov, pomáha im a je pre nich užitočným nástrojom.

Ako vidíš budúcnosť Medializuj.sk / Publito ?
Verím, že sa stane platformou, po ktorej o pár rokov automaticky siahnu novinári, zástupcovia obchodných oddelení, odborníci aj záujemcovia o inzerciu, keď budú uvažovať o vzájomnej spolupráci. Že budeme ich prvou voľbou v oblasti natívnej reklamy a budeme pre nich efektívnym pomocníkom.

Zistite viac a vyskúšajte našu bezplatnú službu, ktorá spája novinárov s odborníkmi.

Som novinár

Hľadáte kvalitný zdroj pre svoj pripravovaný obsah?

BEZPLATNÁ * služba pre novinárov a bloggerov hľadajúcich kvalitný zdroj a citácie.

* navždy zadarmo

Som odborník

Hľadáte spôsob ako sa zviditeľniť v médiách?

BEZPLATNÁ * služba pre odborníkov a firmy, ktoré sa chcú zviditeľniť v médiách.

* navždy zadarmo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *