Kategórie
Blog Rozhovory

Slávka Kollárová: Naším cieľom nikdy nebolo mať veľkú firmu a zarábať veľa peňazí.

Slávka Kollárová stojí so svojím manželom na čele slovenskej dizajnovej značky INSPIO. Veselé nálepky, plagáty či tabuľky robia radosť rodinám už v 11 krajinách.

Aká bola cesta k súčasnému INSPIO? Prečo si si vybrala práve tento segment podnikania?
Cesta k INSPIO ako takému ešte chvíľku potrvá. Vidím to ešte na 2 – 3 roky, avšak doteraz to bola dosť rýchla jazda.V marci 2018 sme sa s manželom rozhodli, že ideme do rebrandingu. Trvalo nám to celé 2 roky. Segment produktov, ktoré ponúkame, vznikal postupne. Keď skúšate rôzne veci a robíte ich radi, bez ohľadu na to, koľko času to stojí, tak to príde aj samo. Robíme, čo nás baví, vymýšľame nové veci. To, čo zarobíme, investujeme do ďalšieho rozvoja produktov, rastu, strojov, expanzie a proste to funguje. Naším cieľom nikdy nebolo mať veľkú firmu a zarábať veľa peňazí. Chceli sme tvoriť produkty, ktoré budú mať ľudia radi a budú ich chcieť kupovať. Výsledok sú v oboch prípadoch síce peniaze, ale cieľ a motivácia je úplne iná.

Najťažšie je pri riešení všetkých komplikácií zachovať si pozitívny prístup a vedieť sa na niektoré veci na istý čas proste vykašlať, pretože aktuálne to nie je TOP5.

Čo máš na svojej práci najradšej? Čo je naopak na nej najťažšie?
Najradšej mám, keď si môžem sadnúť a tvoriť niečo nové do našej ponuky. To sa však nestáva už tak často. Musela som sa naučiť nadchnúť sa aj pre iné veci. Po rebrandingu, ktorý sme vlastne urobili nakoniec sami s minimálnou pomocou zvonku, som sa prehodila na výkonnostný marketing. Automatizácia výroby mi dala tiež dosť zabrať, ale zrýchlilo to výrobu niekoľkonásobne, takže výsledok ma bavil veľmi dlho. Rada pracujem aj s ľuďmi v mojom tíme. Je skvelé vidieť, ako sa k nám postupne pridali ďalší šikovní ľudia, ktorým nestačia čiastkové riešenia. Často premýšľajú dopredu, zlepšujú procesy, robia veci navyše. Páči sa mi, ako si dokážu spojiť kontext, zohľadniť riešenie B, nielen A a na konci z toho vzniká nová lepšia vec alebo proces. A čo je najťažšie? Takto sa na to nedívam. I keď je veľa situácií ťažkých, snažím sa ich jednoducho neodkladať, ale vyriešiť. Denne prekonávam kopu prekážok, ale aby som niečo považovala za najťažšie, tak asi nie. Sú to len veci, ktoré som buď dostatočne nevysvetlila, nedelegovala, nedokomunikovala. Ale tak ok, najťažšie je pri riešení všetkých komplikácií zachovať si pozitívny prístup a vedieť sa na niektoré veci na istý čas proste vykašlať, pretože aktuálne to nie je TOP5.

V INSPIO ste mali akčný rok 2020. Čo vám priniesol? Aké zmeny ste zaviedli?
V januári 2020 sme začali spolu so 4 krajinami, obratom 825 000 € a samozrejme ziskom. Detailne sme si rozplánovali našu predstavu, no stále sme nevedeli, či sa všetko podarí. Našťastie to vyšlo, dokonca lepšie, ako sme si predsavzali. Rok sme ukončili s obratom 2 300 000 € a samozrejme ziskom. Počas roka sa nám taktiež podarilo presťahovať sa do Košíc, spustiť novú výrobu s novými strojmi, tím rozšíriť na 32 ľudí. Automatizovať výrobu a procesy, natabuľkovať úplne všetko, čo sa len dalo, a dokonca sme získali druhého fulltime programátora. Bol to pre nás stabilizačný rok zameraný na procesy, tovary, e-shopy, produkty, nastavenie zákazníckeho servisu. Budovali sme hlavne pozadie firmy. Viac som o tom napísala v blogu na našej stránke.

Splnili ste si už veľa z vašich cieľov. Ako vidíš tento rok?
Rok 2021 je aktuálne rokom exportným, ale nie zameraným na výkon. Aktuálne nastavujeme procesy v marketingu, účtovníctve, zavádzame automatizáciu, budujeme BI, spúšťame nové krajiny (aktuálne ich je 11 a v júli nás čaká ešte 6, takže na konci roka by sme chceli mať 17 krajín). To sme si nateraz určili aj ako konečné číslo do roku 2023. (Lucka, Michal, tu to máte písomne). 🙂

Všetko sa dá a existuje na to aspoň 5 spôsobov.

Tvoja práca je predovšetkým časovo náročná. Určite aj stresujúca. Čo Ťa motivuje, ženie vpred?
Rada sa učím a hľadám nové riešenia. Takže, ak sa nájde nejaký problém, tak si poviem ,,NO“ a vtedy začnem naplno pracovať. Niekedy idem až príliš do hĺbky a manžel vie, že ma nemá cenu rušiť. Ja síce ešte neviem, ako ani kedy to vyriešim, ale viem, že ak to nejde, tak to pôjde siedmimi ďalšími spôsobmi a ja ich nájdem. To je to, čo ma motivuje. Napríklad vôbec nie som súťaživá. Je mi jedno či vyhrám, mám to od detstva. Ale ak sa niečo nedá vyriešiť, tak to rozhodne odmietam rešpektovať. Všetko sa dá a existuje na to aspoň 5 spôsobov. Prečo ísť dverami, keď je tam aspoň 10 okien.

Slávka Kollárová, produkty INSPIO.

Na čo si v práci najviac hrdá?
Na náš tím ľudí. Keď vidím, že robia veci naozaj poriadne a práca ich baví. Nechcem v práci nikoho, koho práca nebaví. Berie to energiu, motiváciu, kazí to náladu. Takže, keď mám okolo seba ľudí, ktorých práca napĺňa a tešia sa z jej výsledkov, tak vtedy som hrdá najviac.

Tím INSPIO.

Máš konkrétny pracovný cieľ?
Mám jeden jediný cieľ. Vybudovať a nastaviť firmu tak, aby fungovala a mohla rásť, preto všetko nastavujeme pre potreby veľkej firmy. Nie vždy sa však stretneme s pochopením. Často sa ma ľudia pýtajú, prečo to chceme tak či onak, keď nie sme dosť veľkí, že to bude pre nás drahé. Ja však hľadím do budúcnosti, je to môj hlavný cieľ a prosto to robíme takto.

Čo Ťa robí šťastnou?
Môj manžel. Pracujeme spolu, INSPIO som v žiadnom prípade nevybudovala sama. Pracovne sme sa rozdelili. On má na starosti primárne procesy a ja marketing. Ale rozhodne je to on, kto ma robí šťastnou. Pracovne aj súkromne. Každý deň.

Manželia Kollárovci v práci.

Aký je Tvoj vzťah k médiám? Čo denne čítaš, pozeráš?
Myslím si, že je potrebné, aby človek dokázal médiá filtrovať. Je dôležité vedieť byť kritický a sledovať spojitosti. Takže čítam správy, sledujem dianie, ale rozhodne si tvorím vlastný názor a som kritická. Nenechám sa ľahko ovplyvniť pútavým titulkom. A ak sa ku mne časom dostanú nové informácie, názor prehodnotím. Buď si ho nechám alebo zmením.

Ak ma niečo znepokojí, dohľadám si relevantné informácie.

Ovplyvňujú Ťa hoaxy? Ako triediš informácie, ktoré sa k Tebe dostanú?
Tak, hoaxy na pár sekúnd ovplyvnia každého, ale potom sa má dostaviť vlastný mozog, zamyslenie a zhodnotenie. Neviem. Pre mňa je to normálna vec. Takže nie, vo výsledku ma hoaxy neovplyvňujú. Ak ma niečo znepokojí, dohľadám si relevantné informácie, pokojne veľa informácií a potom sa úplne sama rozhodnem, čo si myslím. Je na každom z nás či uveríme jednému článku alebo si dáme tú námahu, dohľadáme si informácie a potom si urobíme vlastný názor.

Zistite viac a vyskúšajte našu bezplatnú službu, ktorá spája novinárov s odborníkmi.

Som novinár

Hľadáte kvalitný zdroj pre svoj pripravovaný obsah?

BEZPLATNÁ * služba pre novinárov a bloggerov hľadajúcich kvalitný zdroj a citácie.

* navždy zadarmo

Som odborník

Hľadáte spôsob ako sa zviditeľniť v médiách?

BEZPLATNÁ * služba pre odborníkov a firmy, ktoré sa chcú zviditeľniť v médiách.

* navždy zadarmo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *