Kategórie
Blog Rozhovory

Štefan Petrík: Téma sexuality je v našej krajine stále pomerne tabuizovaná

Štefan Petrík zaujal slovenské médiá svojím výskumom v oblasti sexuality. Pracuje na viacerých zaujímavých témach, ktorými chce pomôcť k jej detabuizácii.

Foto: archív Štefan Petrík

Vo vašich výskumoch sa venujete sexualite Slovákov. Podarilo sa Vám zaujať aj slovenské médiá. Prečo práve táto téma?
Ľudská sexualita v rôznych kontextoch ma zaujímala z odborného hľadiska už od dospievania. Inšpiratívnou osobou bol pre mňa pán prof. Petr Weiss, svetoznámy český sexuológ. Postupne som si začal kupovať a študovať odbornú literatúru práve z oblasti ľudskej sexuality. 

Na Slovensku absentujú rozsiahlejšie výskumy o sexuálnom správaní.

Kedy ste si prvýkrát uvedomili, že je to téma, ktorej sa chcete venovať?
Pamätám si obdobie, keď som mal asi 16 rokov a prvýkrát som si kúpil odborný časopis Sexuológia. Pri jeho čítaní som si povedal, že raz by som tu chcel mať aj ja svoj príspevok. Tento sen sa mi splnil presne o 10 rokov. Počas môjho doktorandského štúdia bol publikovaný môj prvý oficiálny článok. Téma sexuality je v našej krajine stále pomerne tabuizovaná. Okrem pár výskumov (napr. výskumy Dr. Máthého, doc. Bianchiho a.i.) absentujú rozsiahlejšie výskumy o sexuálnom správaní na Slovensku. A aj to je jeden z dôvodov, prečo som sa pustil práve do tejto témy.

Ako prebiehal výskum?
Výskum som plánoval mesiace. Inšpiratívny bol pre mňa výskum realizovaný prof. Weissom, ktorý mi poskytol dotazník, pomocou ktorého v Českej republike realizovali výskum sexuálneho správania. Doplnil som ho však aj o vlastné položky. Samostný výskum trval približne jeden rok a podarilo sa mi získať odpoveď od vyše 3000 slovenských mužov a žien. 

Čomu sa v súčasnosti venujete? Na čom pracujete?
Rozpracovaných mám viacero výskumov. V minulosti sa mi podarilo realizovať počas 3 rokoch 15 výskumov v rôznych oblastiach. Spomeniem najzaujímavejšie, na ktorých momentálne pracujem. Skúmam napríklad platené sexuálne služby (prostitúciu) na Slovensku. O tejto mojej téme bolo v médiách publikovaných už niekoľko článkov. V ďalšom výskume sa venujem sexuálnemu správaniu počas pandémie COVID-19 na Slovensku, v Maďarsku a Českej republike. Rád by som zistil, či nastali zmeny v sexuálnom správaní mužov a žien práve počas tohto obdobia.

Ako vyzerá Váš pracovný týždeň? Zmenilo sa niečo, odkedy žijeme viac online?
Môj pracovný týždeň je pomerne nabitý. Okrem samotnej realizácie výskumov sa venujem aj štatistickej analýze dát a spolupracujem na viacerých projektoch. Ak mi ostane voľný čas, rád ho delím medzi moje obľúbené hobby: cvičenie a varenie. Odkedy žijeme v online pracovnom režime vnímam, že trávim viac času pred obrazovkou svojho počítača. 

Aký je Váš vzťah k médiám? Ako vnímate spoluprácu odborníkov s novinármi?
Médiá sú skvelé v tom, že ľudí informujú o tom, čo sa vo svete deje. Avšak je potrebné podotknúť, že tieto informácie by mali byť pravdivé, keďže v súčasnosti sú veľmi rozšírené nepravdy a hoaxy. Aj kvôli tejto skutočnosti ma teší, ak novinári spolupracujú s odborníkmi, pretože tým sa vo veľkej miere znižuje riziko uvádzania nepravdivých informácií. 

Podarilo sa Vám už nadviazať spoluprácu s novinárom? Ako to prebiehalo?
Podarilo. Novinári ma väčšinou oslovujú na spoluprácu na základe profilu a námetov, ktoré som vytvoril na vašej platforme. Väčšinou mi pošlú otázky alebo urobia so mnou rozhovor o témach, ktorým sa v rámci výskumov venujem. 

Je potrebné si uvedomiť, že sexualita je zdrojom radosti a slasti, avšak môže byť zdrojom aj problémov, preto je dôležité sa o nej rozprávať.

Máte svoj nesplnený pracovný sen?
Mám mnoho pracovných snov. Najdôležitejšie je však pre mňa to, že výskumy, ktoré realizujem slúžia ľuďom. Želám si, aby sme sa na Slovensku mohli otvorene rozprávať o sexualite s mladými, aj v rámci sexuálnej výchovy, ktorá sa na väčšine škôl vôbec nerealizuje. Myslím si, že aj tým by sme vo veľkej miere mohli prispieť napríklad k prevencii rizikového sexuálneho správania. Je potrebné si uvedomiť, že sexualita je zdrojom radosti a slasti, avšak môže byť zdrojom aj problémov, preto je dôležité sa o nej rozprávať. Posledným mojim snom je to, aby som sa aj naďalej mohol ešte dlhé roky venovať výskumom, pretože to je môj život. Bez toho si neviem predstaviť ani jeden deň. 

V spolupráci s Medializuj.sk vyšlo:

https://refresher.sk/95142-Mladi-Slovaci-sa-chrania-pri-pohlavnom-styku-najma-kondomami-Cast-z-nich-vsak-uprednostnuje-prerusovanu-suloz-Rozhovor

https://zena.sme.sk/c/22586518/prieskum-o-sexualnom-spravani-na-slovensku-vela-mladych-zien-preferuje-prerusovanu-suloz.html

Vedecký profil Štefana Petríka a informácie o jeho výskumoch: https://www.researchgate.net/profile/Stefan-Petrik-2

Zistite viac a vyskúšajte našu bezplatnú službu, ktorá spája novinárov s odborníkmi.

Som novinár

Hľadáte kvalitný zdroj pre svoj pripravovaný obsah?

BEZPLATNÁ * služba pre novinárov a bloggerov hľadajúcich kvalitný zdroj a citácie.

* navždy zadarmo

Som odborník

Hľadáte spôsob ako sa zviditeľniť v médiách?

BEZPLATNÁ * služba pre odborníkov a firmy, ktoré sa chcú zviditeľniť v médiách.

* navždy zadarmo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *