Kategórie
Rozhovory

Tomáš Tóth: Veľa ľudí si myslí, že pracovať v cyklo priemysle je o tom, že sa celé dni niekde vozíš

Ruku na srdce. Koľkí z nás môžu povedať, že ich práca je pre nich dream job. Tomáša poznám už pekných pár rokov. Odjakživa ho vnímam ako človeka, ktorý k bicyklom jednoducho patrí. Práca ho baví, hovorí o nej s vášňou. A tak to má byť.

Tomas Toth
Tomáš Tóth, archív

Tomáš, predstav nám prosím značku CTM. Aká je jej história?
CTM je slovenská značka a výrobca bicyklov širokého sortimentu. Od decákov až po high-end pretekárske biky. Posledné roky sa sústredíme aj na vlastné príslušenstvo tiež pod značkou CTM. Firma pôsobí už od roku 1994, no zrod značky sa píše až okolo roku 1999.

Ako to?
V tomto roku sa poskladalo a predalo 500 CTMiek. Kamaráti Miro Lukáč a Kamil Vrábel sa jedného dňa rozhodli roztočiť koleso a začali doslova v garáži. Najprv vznikol servis, potom predajne a nakoniec značka CTM. Obaja stoja dodnes v čele firmy.  Od začiatku sídlime v Starej Turej. Nachádza sa tu vedenie, produktové a marketingové oddelenie, výroba aj distribúcia. Neďaleko firmy sú aj parádne traily, kde občas testujeme naše výrobky.

Zdroj: archív CTM

Na trhu je kopec výrobcov bicyklov. Slovenských aj zahraničných. Čím sa odlišujete?
To sa veľmi ťažko definuje. Ponúkame veľké portfólio bajkov. Máme ich zvládnuté po technickej stránke, sú spoľahlivé, majú dobrý dizajn a dobrú cenu. To potvrdzuje aj to, že CTM je najpredávanejšia značka bicyklov na SR. Štatisticky je to skoro každý štvrtý predaný bicykel.

Pracujeme v relatívne malom tíme, ale za to veľmi produktívne. Dôležité je najmä to, že sme všetci rovnako naladení.

Pri značke CTM stojíš skoro od samého začiatku. V súčasnosti pracuješ na pozícii produktového manažéra, aká je tvoja pracovná náplň?
Nie je to úplne tak. Moja spolupráca s CTM začala až v roku 2006, kedy začali podporovať náš pretekársky tím. Zo začiatku to boli najmä tréningové bajky na bikrosky, slalomky a pod., legendárny model RAPTOR. Vtedy sa ešte len začínal vývoj zjazdového bajku. Do CTM som nastúpil ako zamestnanec v roku 2012 na pozíciu produktového manažéra. Momentálne sa však venujem aj ďalším firemným aktivitám, aj keď primárne je to stále produktový manažment, vývoj a vízia nových produktov. Pracujeme v relatívne malom tíme, ale za to veľmi produktívne. Dôležité je najmä to, že sme všetci rovnako naladení.

Zdroj: archív Tomáš Tóth

Bajkujem od malička a pracovať v tomto priemysle som vždy chcel.

Mohol by si povedať, že je to tvoj „dream job”?
Keby poviem, že nie, tak by som klamal. 🙂 Áno, je to celkom dream job. Bajkujem od malička a pracovať v tomto priemysle som vždy chcel. Nevadí mi ani tvrdo makať, napríklad, keď je treba stráviť hodiny v tabuľkách. Vtedy to až taký dreamjob nie je (smiech) … Veľa ľudí si myslí, že pracovať v cyklo priemysle je o tom, že sa celé dni niekde vozíš. No niekedy je to skôr tak, že si rád ak sa vôbec na ten bike dostaneš.

Čo máš na svojej práci ozaj rád?
Je veľa vecí, ktoré mám rád. Povedal by som, že oveľa viac ako tých, ktoré rád nemám (smiech). Veľmi ma baví neustále vymýšľať nové veci či už produkty alebo marketingové aktivity. S mojou prácou je spojené aj časté cestovanie do Ázie. Vždy sa snažím popri pracovných povinnostiach spoznávať aj nové miesta, miestnu kultúru, jedlo a podobne. A v neposlednom rade je to samotné bicyklovanie a testovanie nových produktov.

Okrem bežnej pracovnej náplne venuješ svoj voľný čas CTM racing tímu, ktorý vychováva talenty v zjazde aj endure. Aký má pre vašu značku tím prínos?
Našťastie sa dokážem venovať CTM Racing tímu aj v práci, ak je treba. Žerie to veľa času a obrovskú agendu. Všetko musí byť nachystané – od bicyklov, náhradných dielov až po výjazdy či rezervácie. Za tie roky sa nám podarilo vychovať veľa talentovaných jazdcov a máme niekoľko desiatok titulov Majstra SR, členov slovenskej reprezentácie a mnoho ďalších významných výsledkov.  CTM Racing tím má aj veľký marketingový prínos. Samotní jazdci sa podieľajú aj na vývoji a testovaní nových produktov, komponentov a príslušenstva CTM.

Zdroj: archív Tomáš Tóth

Ovplyvnila súčasná pandémia vaše fungovanie?
Fungovanie a chod firmy ani nie. Skôr sme museli začať pristupovať k niektorým veciam inak. Je tu väčší tlak, snažíme sa vyrábať bicykle pre zákazníkov s čo najmenším meškaním. Našťastie výroba frčí momentálne na 70% aj napriek meškaniam mnohých komponentov. Tento rok vyrobíme všetky bicykle, ktoré máme objednané a naplánované.

Aký je tvoj vzťah k médiám? Čo čítaš, sleduješ, počúvaš?
Veľmi selektujem, čo čítam a sledujem. Keď ide o relevantné zdroje, tak je všetko OK. Rád si prečítam aj dobrú knihu. Nemám obľúbený konkrétny žáner, skôr ma to musí zaujať. Môže to byť rovnako odborné čítanie ako aj román od Charlesa Bukowského. 🙂
Nemáme doma klasické televízne kanály. Veľmi ma však baví Netflix, je tam veľa dobrých filmov, seriálov a dokumentov. Momentálne sledujem seriál FAUDA a Drive to Survive o pretekaní v F1. Seaspiracy je tiež veľmi fajn, odporúčam. Počúvam aj veľa podcastov, najmä cestou do a z práce.

Ovplyvňujú hoaxy aj váš svet – svet cyklistiky?
Fuuu, dobrá otázka ale neviem na ňu odpovedať. Hoaxy ignorujem a ani si neviem vybaviť konkrétny v cyklo svete. Skôr som občas zachytil len také tie „odborné“ rady čo sa tréningov a stravy týka. A fóra sú kategória sama o sebe, to je informačný „rocknroll“ plný odborníkov… To obchádzam už roky.

A malý bonus na záver. Na ktorý model bicykla ste najviac hrdí? Prečo?
CTM Scroll, od roku 2020. Je to náš nový dizajn rámu spolu s overeným systémom. Je pekný, funkčný a veľmi univerzálny bike. Ale chystáme aj drobný upgrade a to bude pecka.

Ďakujeme Tomáš, že si si na nás našiel čas a držíme palce!

Zistite viac a vyskúšajte našu bezplatnú službu, ktorá spája novinárov s odborníkmi.

Som novinár

Hľadáte kvalitný zdroj pre svoj pripravovaný obsah?

BEZPLATNÁ * služba pre novinárov a bloggerov hľadajúcich kvalitný zdroj a citácie.

* navždy zadarmo

Som odborník

Hľadáte spôsob ako sa zviditeľniť v médiách?

BEZPLATNÁ * služba pre odborníkov a firmy, ktoré sa chcú zviditeľniť v médiách.

* navždy zadarmo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *